Bloggerlığa geri dönüşüm, instagram gazeteciliği ve biraz gevezelik

Eğer şu an bir podcast yapıyor olsaydım, buraya alkış sesi koyardım. Evet, blog yazarlığına geri döndüm, şak şak şak şak….

En son ne zaman düzenli blog tuttuğumu bile hatırlamıyorum. Aralarda böyle geri dönüş denemelerim oldu. Hiçbirinde istikrar yakalayamadım.

Bu sefer başlangıç olarak wordpresste basit ve sade bir blogla dönmeye karar verdim. Zaten ne zaman kafayı blog için isim bulmaya, tasarım yapmaya taksam, o süre uzuyor uzuyor ve o blog açılmıyor…

Evde otuz altıncı günüm ve iki aya gazetecilik bölümünden mezun olacağım. Salgın nedeniyle okullar tatil edilince önce stajımız askıya alındı sonra da okul bulunduğumuz durumun ne zaman biteceği belli olmadığı için mezuniyetimizi ertelemek istemedi. Böylece stajlarımız sonlandırıldı.

Dünyada her gün ne olursa olsun bir şekilde herkes evden bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bir şekilde yaşıyoruz. Ben de madem yakında mezun oluyorum ve 2-3 ay sonra işsizler ordusuna katılacağım ‘neden evden bir şeyler yapmayayım’ dedim.

Evden iş başvurusu yapılıp işe başlayabilir miyim? Bilmiyorum. O yüzden evden çıkana kadar yeni bir şeyler denemek istedim.

Birincisi yeni olmasa da blog yazarlığına dönmek. Belki bir karantina güncesi, evden yaptığım röportajlar, çevirdiğim haberler, araştırdığım okuduğum konularla ilgili içerikler hazırlayacağım.

Cat Love GIF by Fran Solo

İkincisi bir Instagram blogu açmak. Son zamanlarda Instagram gazeteciliği ile ilgili örnekleri inceleyip duruyorum. Dijitalde iş yapmak isteyenler için görsellik çok önemli. Instagram aslında size tam olarak bunu sağlıyor. İnsanların büyük bir çoğunluğu Twitter’dan haberleri takip etse de iyi bir görsellik, dikkat çeken içerikler ve interaktif gönderilerle Instagram, gazetecilik için işlevsel bir araca dönüşüyor. İncelediğim örneklerde gördüm ki bunu çok güzel ve çok başarılı yapanlar var. Türkiye’de var mı derseniz, onu biraz tartışabiliriz, başka bir yazıda.

Ben de bir instagram hesabı açtım ve onu deneysel olarak bu iş için kullanmaya karar verdim. Ana olarak haber ve blog formatında kullanacağım. Aynı zamanda kısa bir süre içinde hem gönderilerde hem de görsellikte bir rutin tutturmayı planlıyorum. Ama görsel olarak da sürekli bir şeyler deneyeceğim için bu biraz zaman alacağa benziyor. Zaten adına da bu yüzden ‘deneysel’ diyorum.

Üçüncü olarak da tabii ki artık hayatımın bir parçası haline getirmek istediğim podcast yer alıyor. Geçen dönem, bitirme projem olarak yaptığım ‘medya frekans’tan sonra yeni podcast fikirlerim var. Bu süre içinde onlar üstüne çalışıp formatlarını belirleyip hemen işe koyulmak istiyorum. Ama tabii daha önce ki tecrübemden yola çıkarak bunların üstünde biraz daha fazla çalışacağım. Bakalım ortaya ne çıkacak…

Özetle bakacağım, neler yapabiliyorum diye. Çünkü birçok işe ilgim olsa da hala içlerinden hangisinde uzmanlaşmam gerektiğini bulamadım. Tek bildiğim bu karmaşadan kurtulup en azından bir konuda uzmanlaşmam gerektiği. Belki tekrar blog tutmak en azından işin sonunda bana bunu öğretir.

O zaman işe koyulalım!

“Bloggerlığa geri dönüşüm, instagram gazeteciliği ve biraz gevezelik” için 4 yorum

 1. Merhaba Ayşe, blog yazmaya tekrar başlamana çok sevindim. Hem blog yazmaya yeni başlayanlarla (hatta başlamak isteyenlerle) hem de blog yazarlığına geri dönenlerle karşılaşınca çok mutlu oluyorum. Çünkü blog yazarlığını -özellikle nitelikli Türkçe blogların azlığından, var olanların da giderek azalmasından dolayı- Türkiye’de çok önemsiyorum. Gazetecilik eğitimi almış biri olarak yazılı, görsel ve sesli içerik üretebileceğin en doğru mecra bence blogdu. Bu anlamda çok doğru bir karar almışsın. Bugün büyük gazetelerin kapısından girmek, “çok tıklanan” haber sitelerinde editörlük yapabilmek neredeyse deveye hendek atlatmak kadar zor. Oysa internet gibi herkese eşit fırsat sunan bir mecra var. Blog açmak ve blogsa yazmak için herhangi bir tanıdığını araya sokmak, torpil yaptırmak veya belli bir siyasi görüşü savunuyor görünmek bile sorunda değilsin.

  Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum, üniversite üçüncü sınıfta blog yazmaya başlamıştım. Bugüne kadar edindiğim deneyim bana şunu gösterdi: Blog yazarlığı sayesinde gazeteciliği de editörlüğü de muhabirliği de fotoğrafçılığı da grafik tasarımı da hatta video düzenleme işini bile temel düzeyde öğrenmiş oluyorsun. Hatta bazen gazetecilikte okuyan öğrencilerle karşılaştığımda, dört yıl boyunca neler yaptıklarını, hangi gazeteyle bağlantı kurduklarını, herhangi biriyle söyleşi / röportaj yapıp yapmadıklarını vs sorarım. Aldığım cevabı tahmin edersin: Hiç! “Ben sizden daha fazla gazetecilik yapmışım o halde” derdim çünkü bloğum vardı, blog yazarlığı yapıyordum ve blog denen bu harika yapı beni bir gazeteci, editör, muhabir yayın koordinatörü, içerik yazarı gibi birçok işi yapar hale getirdi.

  Eğer işsizlik, yaptığın işten para kazanamamak veya para kazanacak işi yapamamaksa ona bir diyeceğim yok. Ancak birkaç sonra, elinde gazetecilik diploması ve bu blogla kendini işsizler sınıfında görmen kendine büyük haksızlık olur. Üretmeyen, ortaya kalıcı bir değer katmayan kişi, işsizdir. Sen attığın bu önemli adımlar sayesinde, bloğun, podcastlerin ve Instagram içeriklerinle, bir anlamda kendi işinin patronusun. Harika içerikler üreteceksin, kendini mesleki ve kişisel anlamda geliştireceksin ve yarın hayat normale döndüğünde, çalışmak istediğin herhangi bir medya kuruluşu olduğunda onun kapısını çaldığında diploman ve öz geçmişinden ziyade önlerine koyabileceğin kapı gibi bloğun ve ürettiğin dijital içeriklerin olacak. Bütün bunlar, diploma ve CV’den çok daha kıymetli.

  Blog yazarlığını, her ne olursa olsun tekrar bırakmamanı ve burayı öncelikli işin edinmeni dilerim. Çünkü “İnterneti bloglar kurtaracak!”

  Beğen

  1. Yorumunuz o kadar iyi geldi ki, çok teşekkür ederim. Hem hala bloglara bu kadar değer verildiğini görmek çok güzel hem de hala birilerinin bu yazıları okuyup, yorum yapmayı bir zahmet olarak görmemesi harika bir şey. En azından beni blog yazmak ve blogu sürdürmek konusunda motive ettiği bir gerçek. Uğraşıp bu kadar uzun bir yorum yazdığınız ve güzel şeyler söylediğiniz için çok teşekkür ederim.
   Böyle insanlar görmek, çok iyi geliyor.

   Beğen

 2. Tekrar hoş geldiniz.
  Evrengunlugu.net sitesindeki podcast üzerinden üzerinden buldum blogunuzu.
  Ben de 2016 yılında blog yazmaya başlamıştım ancak sonrasında uzun bir süre ara verdim. Karantina günlerindeki vakit bolluğu sayesinde tekrardan dönüş yapma fırsatım oldu. Bu anlamda sizi çok iyi anlıyorum ve sanırım pek çok blog yazarı da benzer durumları yaşamıştır. Bitirmek üzere olduğunuz bölüm için kendinizi sınama fırsatınızın olduğu güzel bir mecra burası. Bana kalırsa kaliteli içerik her zaman karşılığını buluyor. Doğru ve farklı işler yaptığınız sürece güzel dönüşler alacağınızdan eminim. Dilerim bu seferki blog maceran kaliteli içeriklerle kesintisiz devam eder.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s